www.muzikaklasika.com
              Музика Класика бр.16                                                                                                                   
       Ревија класичне музике                          јул - септембар 2014.                                                                         Прва ревија класичне музике у Србији


КОНЦЕРТИ

РАЗГОВОРИ

АКТУЕЛНОСТИ

ИСТОРИЈА


МУЗИКА И ХРАНА

РЕЦЕНЗИЈЕ
________________

ПРЕТПЛАТА

ИМПРЕСУМ

ОГЛАШАВАЊЕ

АРХИВА
________________

          
У СВАКОМ БРОЈУ
      ПОКЛОН ЦД

                                                  Прва ревија класичне музике у Србији                                                 
АКТУЕЛНОСТИ

Четврти фестивал МУЗИКА КЛАСИКА Light
02-06. јун 2014. године
Музички павиљон, Калемегдан




У понедељак, 02. јуна 2014. године, у Музичком павиљону на Калемегдану отворен је 4. фестивал МУЗИКА КЛАСИКА Light наступом квартета кларинета «Невски», са интересантним програмом који је осмишљен као музичко позориште. Кроз мноштво шаљивих скечева, концепција концерта превазишла је устаљене норме који важе за концерте класичне музике, у сјајном извођењу Милоша Бјелице, Адама Боуа, Ђорђа Јовановића и Николе Улемека. Публика је имала прилике да слуша музику различитих жанрова, преаранжирану за 4 кларинета.



Други дана 4. фестивала МУЗИКА КЛАСИКА Light  био је у знаку музичке традиције. Наступили су полазници школе певања Бојане Николић, представљајући фолклорно наслеђе различитих крајева наше земље, потврђујући својим наступом богатство музичке баштине које је карактеристично, не само за Србију, већ и за музику Балкана.  Смењујући се у једногласним и вишегласним песмама, млади уметници потврдили су да добра школа певања може значајно да допринесе очувању традиције, баш као што је она и преношена са колена на колено, усменом традицијом.



Трећег дана 4. фестивала МУЗИКА КЛАСИКА Light слушали смо Дечји хор РТС, са диригенткињом Снежаном Деспотовић. Овај реномирани ансамбл, најстарији дечји хор у нашој земљи, представио се репертоаром који је обухватио како дела уметничке хорске музике намењене деци, тако и музику других жанрова, као што су популарне филмске теме, фрагменти мјузикла и етно звуци. Тиме су показали да разнолики свет дечјих интересовања отвара простор у различите музичке изазове које је публика на Калемегдану поздравила бутним аплаузом.



Четврто вече 4. фестивала МУЗИКА КЛАСИКА Light представило је младе таленте, гудачки оркестар Музичке школе «Петар Коњовић» из Београда. Ови млади музичари представили су се интересантним програмом који је обухватио обраде музике за гудаче, али и виртуозне странице уметничке музике. Посебну пажњу привукли су солисти, најталентованији ученици школе, који су показали да јесу будућност српског музичког живота. Програм који су извели на Фестивалу до сада је већ имала прилике да чује и публика у Чешкој, где је овај ансамбл имао турнеју током маја месеца. Диригент гудачког оркестра је Марија Миловановић, млада уметница, професор школе, која је показала да прави избор програма и правилан рад са децом даје сјајне резултате, што је имала прилике да чује и многобројна публика на Калемегдану.



Квартет «Сенсартика», за свој програм на завршници 4. фестивала МУЗИКА КЛАСИКА Light, одабрао је, као тему, «фолклор и инспирацију». Врхунским уметничким дометима публици су представили обраде популарних дела уметничке музике инспирисане фолклором, као и познате мелодије других жанрова. Специфичност звука квартета «Сенсартика» даје чињеница да су његови чланови мултинструменталисти, од који се посебно издваја Соња Калајић, која свира тестеру, на којој је извела и чувену «Хабанеру» из опере «Кармен» Жоржа Бизеа. Публика је са одушевљењем, бурним апалузима пратила наступ овог ансамбла, који је био сјајна завршница овогодишњег 4. фестивала МУЗИКА КЛАСИКА Light.





Четврти фестивал МУЗИКА КЛАСИКА Light

Четврти Фестивал Музика класика Light одржан је од 2. до 6. јуна у Музичком павиљону на Калемегдану. Закаснели шетачи дечице и паса и заљубљени парови застајали су, ослушкивали, седали на оближње клупе.
Камо среће да Фестивал траје читаво лето!

Прве вечери концерт су приредили финалисти Такмичења „Ја имам таленат“ Квартет кларинета „Невски“ који сам и раније имала прилике дас чујем у Коларчевој задужбини у оквиру програма Центра за музику под називом „Како слушати концерт“, где су будно држали пажњу и слушаоцима предшколског узраста. Они су врхунски професионалци, свирају допадљиво и шармантно. Подарили су нам диван букет композиција, од еvergreena – „Мали цвет“, преко блока џеза, Монтијевог „Чардаша“, одломака из опера „Кармен“ и „Севиљског берберина“ (уз Росинијев Дует за две мачке), Вивалдијевих, Брамсових и Гершвинових страница уз прегршт и наших народних мелодија и ритмова.

Следеће вечери слушали смо десетак ученица Школе традиционалног певања Бојане Николић које негују песме старије сеоске традиције, ганге, канталице, бројанице, грокталице, на бас и из вика, ђурђевданске и свадбене, варошке и сељачке, баладне и хуморне, из Жупе Александровачке, из Босне, из Македоније, из Бугарске, из Источне Србије, из Невесиња, са Озрена, из Сврљига, из околине Такова, из Пржогрнаца... читаве руковети наших најлепших песама са дивним текстовима које је народ исклесао кроз векове  подаривши им мелодије малог дијапазона које као да се устручавају да наруше лепоту народских изјава: „Набрала сам три букета цвећа“, „Ој горо, ој горо, ти високо растеш“, „Нећу момка“, „Драги коси“, „Мајка буди Раду у дебелом ‘ладу“, „Нас три сестре запјевати знамо“, „Зелен ора’ па се пресавио“, „Јано моме, Јано душо“, „Иду кола преко поља“, „Ој девојко преко Дрине“, „Наш је први састанак у воћу“, „Дођи драги преко девет гора, без тебе ми нема разговора“.

У средишњици Фестивала Музика класика Light слушали смо најстарији дечији хор у Србији, Дечији хор РТС, који је прошле године прославио 65-годишњицу и на чијем челу је већ две деценије Снежана Деспотовић. Само пар дана раније певали су Перголезијеву „Stabat Mater“ у Коларчевој задужбини; сада, на „Брегу за размишљање“, како је један од најлепших паркова по положају назвао Владимир Велмар, прилагодили су програм изабравши лагодне дечје песмице Дарка Краљића, Петра Озгијана, Момчила Бајагића, које их сјајно уводе у лепоту певања и дружења, хорског музицирања које води у земљу „Иза дуге“, у то да се поверује да „Догодило се чудо“, у откривање првих лептирића у срцу – „Ја волим Марију“, уз „Љубав и моду“, у „Чамцу на Тиси“, са „Девојком малом“, у маштовите пределе одрастања када се прелази из детињства у младост, а када ће се то много лакше и лепше  догодити уз Снежану Деспотовић, која је њихова и хорска мама и другарица и учитељица и диригенткиња која ће их и разумети и оправдати и изгрдити и похвалити и поново са њима бити једна од њих, мало старија и са много више знања која ће им несебично преносити.

Претпоследње вечери Фестивала слушали смо Гудачки оркестар Музичке школе „Коњовић“ који се недавно вратио из Прага, где су такође приредили концерт. Готово је невероватно да је овај оркестар ниже школе у стању да интерпретира дела Вивалдија (Концерт за два виолончела у а-молу), Хендла (Ригодон), Мусоргског (Гопак). Али, у овој школи Гудачки одсек заузима почасно место! Пре дванаест година њихова директорка, Јасмина Михаљица, установила је Такмичење „Млади виртуоз“, управо у категоријама виолине и клавира. Пар дана пре калемегранског концерта одржан је у Етнографском музеју Концерт ученика Гудачког одсека, где је двадесетак младих уметника, виолиниста, виолончелиста и контрабасиста, који чине кичму сваког симфонијског оркестра пријатно изненадило музикалношћу и озбиљношћу којом су приступили делима Вивалдија, Чајковског, Дворжака, Сен-Санса, Шуберта, Паганинија, Крајслера. На крају концерта чули смо у интерпретацији Марије Радовановић Сарасатеове „Циганске мелодије“ и Марије Тунић „Румунске игре“ Беле Бартока, што је у њиховом узрасту потпуно неочекивано, а што је уз неоспорни талент који су показале свакако и огромна заслуга њихових одличних педагога.

И најзад, финално вече донело је сусрет са „Сенсартика квартетом“ који сачињавају Соња Калајић, Јелена Шпановић, Миодраг Јанковић и Небојша Јанковић, чији је програм насловљен „Фолклор као инспирација“ и започео са две „Ренесансне шкотске игре“ и настављен са делима великих композитора, Бокеринија, Бетовена (Шест лендлера), Чајковског (Сентиментални валцер), Монтија, Бизеа, Пјацоле и наших аутора, Стевана Христића, Ђорђа Јованчића, Ивана Попарића и Соње Калајић – концертмајсторице овог необичног састава – виолине, флауте, виолончела и гитаре, којој као да је и то било мало да се изрази и као аутор и као интерпретатор, те је свирала и кастањете и чак и на тестери! Само је тридесетак уметника у читавом свету који су овладали овом вештином и Соња Калајић је једна од њих. Магистрирала је виолину у класи нашег врхунског педагога Дејана Михајловића и има све карактеристике одличног инструменталисте; али има и „оно нешто“, оно посебно што би се могло назвати сјајним музикантом! Оно – када све постаје музика и ваљда се зато стога и прихватила и кастањета и чак и тестере да покаже да се може музицирати на свему, чини ми се да би била фасцинантна и да је засвирала на листу, фрули или чешљу! На тестери није свирала неку импровизовану мелодију него је – „in medias res“ – интерпретирала „Хабанеру“ из Бизеове „Кармен“ коју малтене сви знају (многи калемегдански шетачи и запевушише успут), да управо покаже колика је њена вештина и прецизност!

Фестивал Музика класика Light није штампао програме! Није био ни циљ да се у полумраку позног сутона напрежу очи да би се прочитало име дела; циљ је био, претпостављам, да се људи опусте уз оно што се некад називало „Музика милиона“, што је свакоме угодно и за уши и за душу. А то је он и постигао!

Увек ми се на фестивалима догоди и неки необичан сусрет који ме обрадује, изненади, орасположи. Последње вечери седи до мене на клупи црнпурасти младић и каже после „Hora staccato“ – „ово ми се до сада највише свиђало, а не знам шта је“. Кажем му да је то румунска музика, а он се обрадова: „Та мени је мајка Румунка, то је мој матерњи језик и осетио сам ‘оно нешто’“.
Узе Соња у Монтреаловом „Boleru espanol“ кастањете.
„Јел’ се ово зове кастањете?“ – упита.
„Да“, потврдих тихо.
„Учио сам ја то у школу, из музичког“ – обрадова се мој комшија на клупи.  „Баш је лепо, а увек сам мислио да ме та озбиљна музика не интересује!“
Ето, никад није касно да се заволи оно што ми волимо од рођења целим нашим бићем! Ко зна колико је у свакој од ових пет вечери добијено нових љубитеља музике!



АКТУЕЛНОСТИ


На Летњој позорници у нишкој Тврђави, 3. јула свечано ће бити отворене 25. Интернационалне хорске свечаности.


У Београду ће 15. јула свечано бити отворен Београдски летњи фестивал.


У музејском простору Замка културе у Врњачкој Бањи, од 20. до 30. јула 2014. године, под покровитељством општине Врњачка Бања,  биће одржан Девети међународни фестивал класичне музике „Врњци“. Уметнички директор фестивала  је Урош Дојчиновић.


У недељу, 7. септембра биће одржан завршни концерт полазника мајсторског курса који ће водити чувени тенор Зоран Тодоровић.


У петак 25. јула почиње Новосадско музичко лето, које ће трајати до 20. августа.


Виолиниста Стефан Миленковић наступиће у оквиру Новосадском музичког лета, 1. августа, на концерту који носи назив „Танго Компас“


У Врту средњошколског дома, 18. августа, у оквиру Новосадског музичког лета, наступиће Новосадски Биг Бенд, са диригентом Федором Вртачником.


У петак, 12. септембра свечано ће бити отворени 49. „Мокрањчеви дани“, фестивал који се одржава у част великана српске музике Стевана Стојановића Мокрањца.


Камерни орекстар „Забрањени град“ из Кине, отвориће нову сезону циклуса „Великани музичке сцене“, 15. септембра у сали Коларчеве


Нова сезона Београдске филхармоније почеће 19. септембра, концертом из циклуса „Бизарте“ на коме ће оркестром дириговати Владимир Куленовић.


Концертом „Осу се небо звездама“ биће обележено 100 година од смрти Стевана Стојановића Мокрањца.




Издавач: АгенцијаМузика Класика, Београд, Војводе Степе 129
Te
л/фaкс: 011 398 5527 - Moб: 065 398 5527 - Email: muzikaklasika@email.com
P&C 2010-2014
Mузика Класика