www.muzikaklasika.com
              Музика Класика бр.129                                                                                                                    
       Ревија класичне музике                       јул - септембар 2013.                                                                                              Прва ревија класичне музике у Србији


КОНЦЕРТИ

РАЗГОВОРИ

АКТУЕЛНОСТИ

ИСТОРИЈА

ИНСТРУМЕНТИ

МУЗИКА И ХРАНА

РЕЦЕНЗИЈЕ


________________

ПРЕТПЛАТА

ИМПРЕСУМ

ОГЛАШАВАЊЕ

АРХИВА
________________



                                                  Прва ревија класичне музике у Србији                                                 
ИНСТРУМЕНТ


Како је настао клавир?


  


Један од најпопуларнијих музичких инструмената, клавир, има вишеструку примену и може да се користи као солистички инструмент, као део камерне музике или као део ансамбла. Поред ових карактеристика, о њему много може да се научи читајући његову историју. За почетак важно је знати ко је изумео овај инструмент.

Име овог изумитеља је Бартоломео Кристофори. Некада је правио музичке инструменте у Италији, а живео је од 1655. до 1731. године. Направио га је док је радио у служби принца Фердинанда Медичиа, водећи рачуна о његовим инструментима. Значајан је и по томе што је усавршио компликовану механику и осмислио клавирски дизајна. Он се сматра и изумитељем неких других инструмената са диркама попут овалног спинета и спинета.

Сва три оригинална клавира које је направио Кристофори постоје и данас и сва три клавира потичу из 20-их година 18. века. Први је направљен 1720. и тренутно се налази у Њујорку, у музеју Метрополитан. Други потиче из 1722, налази се у Риму у Националном музеју музичких инструмената (Museo Nazionale degli Strumenti Musicali). Трећи датира из 1726, а тренутно се налази у Лајпцишком универзитету музичких инструмената.

Различите врсте клавира укључују: концертни клавир, пијанино, полуконцертни клавир и електрични клавир. Концертни клавир карактерише хоризонтална расподела жица и оквира. Пијанино је вертикални клавир који је много компактнији у смислу дизајна. Полуконцертни клавир је познат по својој краћој структури у односу на концертни, и висини од око 85-90 цм. Електрични клавир је краћи од полуконцертног клавира и препознаје се по краћим клавирским чекићима.

Клавир је у многоме допринео људском друштву. Одиграо је значајну улогу у развоју западњачке класичне музике. Поред тога, у великој мери је заступљен на филму и телевизији. Поред уметничке музике користи се и у џезу. Типичан клавир укључује резонантни корпус, жице и механизам са клавијатуром и педалама. Бетовен, Моцарт, Хајдн, Брамса, Шуман, Шопен и Лист спадају међу најзначајније композиторе који су стварали за овај инструмент.





Издавач: АгенцијаМузика Класика, Београд, Војводе Степе 129
Te
л/фaкс: 011 398 5527 - Moб: 065 398 5527 - Email: muzikaklasika@email.com
P&C 2012
Mузика Класика